IN FINE MUNDI v TELEVIZI:

                           1.vstup ZDE     2.vstup ZDE      3.vstup ZDE

                     chs

vlcak

Saarloosův vlčák je psí plemeno pocházející z Holanska, které není vhodný pro tvrdý výcvik, ale je přizpůsobivější životu ve městě a mnohem citlivější než československý vlčák.Částečně je to asi ovlivněno delší dobou, po kterou probíhalo šlechtění, i tím, že kanadští vlci jsou zvyklí žít ve smečce spíše než samostatně lovící karpatský vlk.I toto plemeno projevuje vlčí obezřetnost, ale stejně jako jeho československý protějšek může být plachý.

Charakteristika

Země původu: Nizozemsko
Doba vzniku: 20.léta 20.století
Původní využití: zlepšit psí schopnosti
Využití dnes: společník, hlídací pes
Průměrná délka života: 10-12 let
Hmotnost: 36-41 kg
Výška: 60-75 cm

 

ZAŘAZENÍ PODLE F.C.I.:

Skupina 1 ovčáčtí a honáčtí psi (kromě švýcarských salašnických psů)
Sekce 1 ovčáci

 

Bez zkoušky z výkonu.
Věk pro zařazení do chovu:

    pes od 18 měsíců neomezeně
    fena od 18 měsíců do 8 let věku.

Počet vrhů: 1 vrh v jednom kalendářním roce

Vzhled

Podíváme-li se na jedince Saarloosova vlčáka tak je hned patrné, že jde o pejska velmi podobnému vlkovi. Je to pes štíhlý, ladného pohybu na vysokých štíhlých končetinách, s vlčím výrazem v obličeji, postojem, kvalitou i složením srsti, obličejovou mimikou a v neposlední řadě i tím, jakým způsobem „nosí“ ocas. Dá se říci, že vlkošedí jedinci jsou s vlkem velmi snadno zaměnitelní.

Povaha

Saarloosův vlčák je výjimečný i ve vztahu k zcela neznámým osobám. Stává se, že se ve stejné situaci chová k různým osobám zcela rozdílným způsNejen pro kynology je povaha saarloose obtížně popsatelná. Jedná se o psa živého, velmi temperamentního, oplývající snad nikdy nekončící energií. Je oddaný a věrný svému pánovi, často se stává, že pouze jedinému – ignorujíc ostatní dospělé členy rodiny chovatele. K ostatním lidem bývá rezervovaný, k cizím až odmítavý. Proto se kontaktům s cizími lidmi raději vyhýbá. Také znervózní, je-li na něj upřena pozornost většího množství cizích lidí. Toto je však zapříčiněno jeho hrdostí a nezávislostí. Saarloosův vlčák se nepodřídí snadno ani v okamžiku zjevného strachu. Není však agresivní. Nekouše ani ze strachu či protestu. Agresivita je u tohoto plemene nežádoucí a je vylučující vadou pro další chov. obem.
Vztah k člověku

Vztah mezi Saarloosovým vlčákem a člověkem je zcela výjimečný, neopakovatelný, pro někoho nedostupný a pro jiného velmi silný. Proto také tento jeho charakter omezuje okruh lidí, kteří toto plemeno ocení a kteří docení přirozené  chování těchto psů. Proto také není vhodný pro lidi, kteří žijí s pocitem méněcennosti, protože jim i přes majestátní vlčí vzhled neposkytne ochranu a nedodá pocit síly či moci.

Není mu vlastní ani otrocká poslušnost či bezmezné plnění povelů majitele či cvičitele. Soužití člověka se Saarloosovým vlčákem je spíše založeno na partnerství a oboustranné akceptovatelnosti vlastních osobností. Saarloose nic nenaučíte násilím či neodnaučíte tresty. Saarloosův vlčák ale potřebuje jistou dávku důslednosti svého pána a jistou míru dominance i nezávislosti a to samé nabízí svému pánovi i on.
Vztah k ostatním psům

K ostatním psům velkých i malých plemen je tolerantní, neagresivní. Je šťastný ve společnosti psů vlastního plemene. V této společnosti je velmi hravý, spontánní a překvapivě i otevřený.

Nizozemští chovatelé sdružení v NVSWH velmi prověřují všechny zájemce o štěňata Saarloosova vlčáka, vyžadují povinné členství ve spolku. Čekací doba na štěňátko je dlouhá. Získat štěně Saarloosova vlčáka je velmi obtížné. V České republice jsou Saarloosovi vlčáci chováni od roku 2005

Barvy Saarloosů

  • saarloos3
  • saarloos_bílý_16
  • saarloos_bílý_21
  • saarloos_hnědý_a_šedý_1
  • valdo_iris8M

 

Copyright © bez souhlasu majitelky stránek platí zákaz kopírování veškerých textů, obrázků, fotografií a jejich dalšímu šíření či jinému použití. Tvorba stránek pro chovatele.

Tvorba luxusnich stranek pro chovatele, foceni psu Praha